Çevre Politikası

Merkez Çelik A.Ş. ; çevreye duyarlı çalışma prensiplerini benimsemiş ve gelecek nesillere temiz, sağlıklı bir çevre bırakma bilincini kendisine ilke edinmiştir.

2007 yılından beri 14001:2004 çevre yönetim sistem belgesine sahiptir.

Mobilya imalatı yapan firmamızda proses süreçleri sonucunda çeşitli atıklar çıkmaktadır. Tehlikeli atık sınıfına giren atıklarımız mevzuata uygun olarak inşa edilen “Tehlikeli Atık Alanında” toplanarak buradan da T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmış lisanslı taşıma firmaları aracılığı ile yine lisanslı Geri dönüşüm/Bertaraf tesislerine gönderilmektedir.

Ağaç işleme makinelerinin bulundu prosesten çıkan talaş TÜBİTAK Marmara Araştıma Merkezi Tarafından analiz yaptırılmış olup, tehlikesiz olduğu tescillenmiştir.

Tabi olduğumuz Çevre Mevzuat abonelikleri ile günü birlik olarak Mevzuattaki değişiklikler yakından takip edilmektedir.

Çevreye olan duyarlılığımız “temiz toplum - sağlıklı yaşam” ilkesi ile pekişmekte olup, Merkez Çelik A.Ş.’de daha önce çalışmış ve şu anda çalışan personelin bilinçlenmesi daha sonraki yaşamında ve çalışma ve özel yaşantısında bu bilinçle hayatını sürdürmesini hedeflemektedir.

Merkez Çelik A.Ş.’bünyesinde günlük 6000 Kişilik yemek yapama kapasitesine sahip 23 çalışanı bulunan Yemekhane mevcuttur. Yemekhaneden çıkan ve kızartma yağları diye tabir edilen “Bitkisel Atık Yağlar” lisanslı bertaraf/geri dönüşüm tesislerine gönderilmektedir.

Kazan daireleri bacaları ve proses bacalarında lisanslı firmalar tarafından yapılan ölçümler neticesinde “Emisyon İzin Belgesi” alınmıştır. 3 Yıllık periyotlarda teyit ölçümleri yapılmaktadır.

İşletme içerisinde üretim sonucunda çıkan Kağıt-Karton, Naylon, Sünger, Elyaf, Kumaş…vb ayrı ayrı kaplarda toplanarak Atık alanına gönderilmektedir.

Atıklarımız


  Atık Tutkal Varilleri

  Atık Floresan Lamba

  Atık Akü

  Atık Fosfalt Çamuru

  Atık Pil

  Atık Boya-Macun

  Atık Madeni Yağı

  Atık Bor Yağı

  Atık Toz Boya

  Tıbbi Atık

  Atık Araç Lastiği

  Atık Elektronik Cihazlar