İşe Alım Süreci

İşe Alım & Oryantasyon

Vizyon, Misyon ve Politikamız doğrultusunda; “en iyi” leri bünyemize katmak ve “Doğru İşe Doğru Çalışan” sloganını yaşatmak için tüm ihtiyaçlarımızda başvurmak üzere www.boydakkariyer.com sitesinden faydalanarak burada ciddi bir aday havuzu oluşturmaktayız. Ayrıca www.kariyer.net sitesi aracılığıyla da aday havuzu oluşturulmaktadır. Tüm grup şirketleri için sene boyunca çeşitli özellikte ve farklı niteliklerdeki pozisyonlar için ilanlar yer almaktadır. İlanlar için yapılan başvurular arasından, şirketimiz ihtiyaçları doğrultusunda en uygun bulunan adaylar seçilerek görüşmelere davet edilmektedirler. Merkez Çelik olarak işe alımlarda en önem verdiğimiz noktalardan birini de yetkinlikler oluşturmaktadır.

Mülakat Süreci

Merkez Çelik’te ilan edilen açık pozisyonlardan uygun olanlar için görüşmeye davet edilen adaylar görevlerin niteliğine göre mülakat sürecindeki görüşmelerin bazılarını ya da tümünü yaparlar:

 Yetkinlik Mülakatları,

 Teknik Mülakatlar,

 Yabancı Dil Mülakatı,

 Beceri Mülakatı,

 Kişilik Envanteri,

 Özel Amaçlı Mülakatlar

Bu aşamalarda başarılı bulunan adaylar, oryantasyon eğitimi ile Merkez Çelik’te iş hayatlarına adım atarlar.

Merkez Çelik’te işe alım sürecini başarıyla tamamlayan ve işbaşı kararı verilen çalışanlar işe başladıklarında bölümlere özel Oryantasyon Programı’na tabi tutulurlar. Bu program ile yeni başlayan takım arkadaşlarımızın kuruma olumlu bakması, kültür çatışmasına girmeden doğrudan işine yönelerek endişe yerine güven duyması ve firmaya hızlı intibakı sağlanmaktadır.

Çalışanlar oryantasyon programı kapsamında çalışacakları firma ve bölüm hakkında bilgi sahibi olmanın yanında tüm grup ile ilgili detaylı bilgiye de sahip olurlar. Sonrasında bölüm ve göreve göre farklı sürelerde “iş başı eğitimi” görürler.