Sürekli İyileştirme

Merkez Çelik Sürekli İyileştirme faaliyetleri kapsamında Yalın Üretim uygulamalarını ve proje bazlı Kalite Çemberleri çalışmaları yürütülmektedir. 

Yalın 6 Sigma dünyanın dev şirketleri tarafından uygulanan, iş ve üretim süreçlerinde kararlı yapılar oluşturmayı, hataları sıfıra indirmeyi,verimliliği, kârlılığı ve müşteri memnuniyetini sürekli artırmayı hedefleyen bir iş metodolojisidir.  

Merkez Çelik Yalın Altı Sigma çalışmalarına 2007 yılında başlamış olup bu metodolojiyi tüm süreçlerine yaymayı amaçlamıştır. Merkez Çelik Yalın Altı Sigma çalışmalarıyla karlılığını arttırmanın yanı sıra, veri analizine dayalı iyileştirme çalışmalarının şirket kültürünün vazgeçilmez bir parçası haline getirmiştir. 

Merkez Çelik A.Ş. kurum kültürü olarak sorunlara farklı bakış açılarıyla bakar ve olumsuzlukların aslında birer fırsat olabileceği felsefesi ile hareket eder.  

2007 yılından bu yana 48 adet 6 Sigma projesini başarıyla tamamlayan Merkez Çelik bünyesinde 2 Uzman Kara Kuşak, 7 Kara Kuşak, 50 Yeşil Kuşak ve 80 Sarı Kuşak görev almaktadır. Sürekli İyileştirme çalışmalarını tedarikçilerine de yaymayı amaçlayan Merkez Çelik 2010 yılı içinde proje çalışmalarını bu firmalara taşımıştır.  

Mavi yakalarının fikirlerine ve paylaşımlarına ilk kurulduğu günden beri önem veren Merkez Çelik A.Ş , MÖS (Merkez Çelik Öneri Sistemi )ile birey bazında iş geliştirme ; Merkez Çelik Kalite Çemberleri çalışmaları ile de mavi yakalarda takım bazlı sürekli iyileştirme faaliyetlerini sürdürmektedir. Sadece 2010 yılı içinde 51 adet Kalite Çember proje ekipleri kurulmuş olup; Mavi yaka çalışanlarının büyük bir bölümünün Toplam Kalite Yönetimi Eğitimi alması sağlanmıştır. Süreçlerinde kullandığı gelişmiş bilgi yönetim sistemleri ile sağladığı detaylı ölçme ve raporlama yapılarını, istatistiksel araçlarla analiz ederek , iyileştirmeye açık alanlarını tespit etmek Merkez Çelik A.Ş Sürekli İyileştirme döngüsünün temel yapıtaşlarını oluşturur.